Pamuk en eski mahsuldür ve moda endüstrisinin bel kemiğidir. Pamuğun ilk sözü ve kullanımı Hindistan'daydı. Bununla birlikte, tekstil üretiminin çekişmeye başladığı 19. yüzyılın başında atılımını gerçekleştirdi. Günümüzde tüm kumaşların üçte birinden fazlası pamuklu çantalar gibi pamuktan yapılmaktadır. Pamuk yetiştiriciliği büyük ölçekte ve dünyanın farklı bölgelerinde, ancak esas olarak tropikal bölgelerde yapılmaktadır. Bunun nedeni, pamuğun sıcak iklimlerde gelişmesidir.
Neden şunu da okumuyorsunuz: Pamuk Nerede Yetiştirilir?
Pamuk, birçok üretici ve müşteri tarafından dünyada tercih edilen tekstildir. Ama hiç kendinize bunun neden böyle olduğunu sordunuz mu? Aşağıda, pamuğu daha da fazla takdir etmenize yardımcı olacak birkaç eğlenceli gerçek var.
Pamuk bitkisinin her bir parçası kullanılır
Pamuk yetiştirmenin birincil nedeni elyaftır. Ancak diğer bitki kısımlarının da kullanımı var. Tohumlar hayvan yemi olarak kullanılır ve ayrıca insan tüketimi için pamuk tohumu yağı üretir. Pamuk bitkisinin sapları ise hasattan sonra yeniden dikilir. Bu nedenle, hiçbir şey boşa gitmez.
Pamuk ve Cin
Cin, alkollü içkiler için kullanılan bir terimdir. Ancak pamuk söz konusu olduğunda çırçır, pamuk liflerini pamuk tohumlarından çıkarmak için kullanılan bir makineyi ifade eder.
Pamuk selülozdan yapılmıştır
İnsanların sindirim sistemi selülozu sindirmek için tasarlanmamıştır. Bununla birlikte, atlar ve sığırlar da dahil olmak üzere geviş getiren hayvanlar, sistemlerinde bulunan ve onu şekere parçalayan bir enzim sayesinde kolaylıkla sindirirler.
Sayılar iplikleri tanımlar
Yumuşak, ince ve ince iplik, kaba ve kalın pamuktan daha fazla numaraya sahiptir. Bu, 32 iplik anlamına gelir ve 16 iplikten daha ince ve daha yumuşaktır (hatta iki kat daha yumuşak
Pamuk dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir
Pamuk, Çin, Hindistan, ABD ve Pakistan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bu ülkeler dünyanın en büyük pamuk üreticileri olarak derecelendirildi.
Pamuğun Arapça bir geçmişi var
Pamuk kelimesi Arapça bir kelime olan "kutun" dan türemiştir. "Kutun" ince kumaş anlamına gelir. Pamuktan yapılan dokuma kumaşlar ilk olarak İslam ülkelerinde popüler olduğu için ismin kökeni şaşırtıcı olmamalıdır.
Pamuk, büyük bir küresel iş gücüne sahip
Bir pamuklu ürün satın aldığınızda, pamuk taşıyıcıları, biçerdöverler, yetiştiriciler, dokumacılar ve diğerlerinden oluşan küresel bir işgücünü desteklersiniz. İş gücü farklı siyasi sistemlerden, dinlerden ve etnik kökenlerden geliyor.
Pamuğun karmaşık bir genetik yapısı vardır
İnsanların ticari kullanım için evcilleştirdiği tüm bitkiler arasında pamuk bitkisi en karmaşık genetik yapıya sahiptir. Yabani pamuk bitkisinde 13 kromozom çifti bulunur, ancak evcil pamukta 26 kromozom çifti bulunur.
Pamuk tohumları tuza dayanıklıdır
Yabani pamuk bitkileri, kuvvetli rüzgarlarla okyanusların üzerinden sallanır. Bu nedenle yabani pamuk, Galapagos ve Karayipler de dahil olmak üzere dünyanın farklı adalarında bulunabilir.
Şimdi, kaplaması tohumlardan su ve besinleri dışarı akıtan tuzlu suya dayanıklı olmasaydı, yabani pamuk onu şimdiye kadar tuzlu su kütleleri yapamazdı. Bunun nedeni, diğer bitki tohumlarının tuza dayanıklı olmaması, okyanusların ötesine geçememesidir.
Bir dahaki sefere yumuşak bir yelek, gömlek veya elbise giydiğinizde yukarıdaki eğlenceli gerçekleri aklınızda bulundurun. Pamuğu benzersiz kılan şeyin ne olduğunu ve ürünü yapmak için harcanan emek miktarını takdir edin.